MIMOSZKOLNIE | Blog o edukacji i szkolnictwie.

Oct/10

11

Zaproszenie na projekcję filmu oraz dyskusję o edukacyjnych kontekstach globalizacji

Stowarzyszenie „Edungo” zaprasza na projekcję filmu:
„Mali niewolnicy”
(Child Slavery with Rageh Omaar) reż. Richard Alwyn.

Miejsce:
Nalanda – KsięgarnioKawiarnia Vegedajnia Varsztatownia, pl. Kościuszki 12, Wrocław
Czas:
14 października 2010 (Dzień Nauczyciela) g. 18.00

Mali niewolnicy to pracujące dzieci. W czasach globalizacji „małe chińskie rączki” przyczyniają się do cudów gospodarczych, niskich cen, radosnych uśmiechów swoich rówieśników gdzieś w lepszym świecie. Lecz w oficjalnym dyskursie nie istnieją. Tym łatwiej „znikają”, że często nie mają aktów urodzenia, nikt nigdy potwierdził ich istnienia. Nie pójdą do szkoły, nie zdobędą zawodów, nie staną się świadomymi obywatelami. Na zawsze pozostaną wyrobnikami globalnej gospodarki: tanimi, bezimiennymi, pożądanymi.

Wiedza z zakresu edukacji globalnej daje szanse na zrozumienie tego, jak wysokie są koszty niskich cen. Jest to istotne tym bardziej, że często kupując nie zdajemy sobie sprawy z tego, kto wytworzył dobra, które konsumujemy. Film „Mali niewolnicy” w reżyserii Richarda Alwyn’a to dokument ukazujący warunki życia dzieci globalnego Południa. Dzieciństwo ukazywane w filmie w żaden sposób nie napawa optymizmem. Przymusza do refleksji nad wymiarami globalizacji. Tej na Północy – kolorowej, modnej i względnie beztroskiej. I tej na Południu – nędznej, mozolnej, wyniszczającej ludzi.

Nie przypadkowo data filmu zbiega się ze Świętem Komisji Edukacji Narodowej, powszechnie zwanym Dniem Nauczyciela. Inaugurując 14 października cykl spotkań filmowych „Edungo”, chcemy ukazać jeden z istotnych dyskursów edukacyjnych, pomijanych w oficjalnych programach nauczania.

Tylko wiedza o rzeczywistości pozawala na jej przemiany. Zapraszamy zatem na film oraz dyskusję o edukacyjnych kontekstach globalizacji.

Wprowadzenie do filmu oraz dyskusji wygłoszą Kamila Rudnicka i dr Paweł Rudnicki.

Wstęp wolny.

Do zobaczenia!
Zespół „Edungo”

Tags: , , , ,

Brak komentarzy.

Zostaw odpowiedź

Poprzedni:

Następny:

/