Data:

Udostępnij:

Montaż paneli fotowoltaicznych – na czym polega?

Polecane artykuły

Panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest bardzo opłacalne zarówno z ekonomicznego punktu widzenia, jak również działania na korzyść środowiska naturalnego. Udowodniono, że korzystanie z modułów fotowoltaicznych generuje ogromne oszczędności, jednak aby w pełni wykorzystać ich potencjał należy zadbać o fachowy montaż, zgodny ze sztuką i przeprowadzony przez specjalistów od fotowoltaiki. Co to oznacza w praktyce? Podpowiadamy.

Panele fotowoltaiczne – najważniejsza jest jakość

Najważniejszą kwestią jaka powinna być na pierwszym miejscu przy wyborze paneli fotowoltaicznych, w tym także takich jak te https://hymon.pl/panele-fotowoltaiczne-poznan/ powinna być ich wysoka jakość. Pamiętajmy o tym, że taką mogą zagwarantować wyłącznie sprawdzeni producenci. Ważne, aby mieli wieloletnie doświadczenie w branży i mogli tym samym sprawić, że korzystanie z nowych technologii będzie u nich na porządku dziennym. Ogromnie istotną kwestią jest także dbanie o dobre wykonanie wszelkich komponentów wchodzących w skład instalacji.

Montaż paneli fotowoltaicznych ma znaczenie

Fachowy montaż ma ogromny wpływ na jakość funkcjonowania instalacji fotowoltaicznych. W praktyce oznacza to, że to właśnie od niego zależy to, jak będzie działać dana instalacja, jak również to, jak długo będzie w stanie nam posłużyć. Koniecznie należy zadbać o jej prawidłowe miejsce. Można postawić na montaż na dachu, na gruncie albo też na elewacji. Istotny jest kąt nachylenia – tutaj wchodzi w grę granica 35-40 stopni. Ważne jest także to, jaką ekspozycję wybierzemy. Bardzo dobra jest południowa, ale również możemy postawić na południowo-zachodnią. Jeśli w grę wejdzie południowo-wschodnia to musimy się upewnić, że nie mamy do czynienia z zacienieniem. Montaż na gruncie to także zadbanie o konstrukcję wspierającą, a jeśli chodzi o elewację, to ekspozycję południową. Niezbędne będą także fachowa wiedza jak również odpowiedniej klasy narzędzia.

Zobacz więcej:  https://catwalkmagazine.pl/panele-fotowoltaiczne-i-ich-zastosowanie/

Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Pamiętajmy o tym, że na jakość użytkowania paneli fotowoltaicznych ma wpływ wiele czynników. Wśród nich należy wymienić zarówno fachowy, przeprowadzony zgodnie ze sztuką montaż, jak również prawidłowe dbanie o to, aby na instalacji nie osadzał się kurz, piach, pył, jak również nie obrastał na niej mech. W przypadku czyszczenia paneli sprawa wygląda w taki sposób, że najlepiej jest postawić na ten proces dwa razy do roku. Mowa o wczesnej wiośnie oraz jesieni. Najważniejsze jest to, aby nie robić tego w pełnym oświetleniu, aby nie uszkodzić modułów. Niech będzie więc wczesny ranek, albo też późna godzina popołudniowa. Mycie paneli można powierzyć doświadczonym specjalistom, którzy świadczą tego typu usługi, albo postawić na samodzielne czyszczenie, w tym także takich paneli jak ta https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/. Pamiętajmy o tym, że niezwykle ważna jest gwarancja jaką daje nam producent. Niektórzy z nich mają w niej zapis regulujący kwestie związane z czyszczeniem paneli. Niektóre firmy nie dopuszczają możliwości samodzielnego czyszczenia z obawy o uszkodzenie sprzętu. W takim wypadku, jeśli szkoda leży po stronie użytkownika, gwarancja przestaje obowiązywać. Producenci zastrzegają więc, że czyszczenie jest po ich stronie.

Na drodze do dobrego działania paneli fotowoltaicznych stoi przede wszystkim ich wysoka jakość jak również fachowy montaż. Istotna jest także ich eksploatacja.

Redakcja poleca