Data:

Udostępnij:

Testy Gallupa – co warto wiedzieć?

Polecane artykuły

Instytut Gallupa został założony w 1935 roku w Waszyngtonie przez Georga Gallupa. Obiekt zajmuje się dostarczaniem analiz i licznych badań dla różnorodnych działalności biznesowych. Co ciekawe, w latach 80 stworzono Selection Research Incorporated. SRI zajęło się różnymi sposobami prowadzenia wywiadów, które pozwoliły pracodawcom identyfikować talenty kandydatów. W efekcie można jak najlepiej dopasować daną osobę do konkretnego stanowiska. Co warto wiedzieć o testach Gallupa? Dlaczego to rozwiązanie jest tak cenione? 

Testy Gallupa

Instytucja badawcza początkowo zaprosiła do współpracy byłego studenta Marcusa Buckinghama. Wspólnie kontynuowano pracę nad SRI. W 1999 roku Instytut nabył prawa do SRI i wprowadził nazwę Test Gallupa. Z kolei od 2018 nazwa oficjalna brzmi test CliftonStrenghts. W teście znajdują się 34 talenty, z których w wersji podstawowej diagnozuje się 5 dominujących. Osoby, które stworzyły test uważają, że pracownicy wykorzystujący dominujące talenty w swojej pracy działają wydajnie i efektywnie.

Talenty Gallupa

Jakie talenty wyróżnione zostały przez Instytut? Na uznanie zasługują przykładowo:

  • Achiever (osiąganie)  – osoby z tym talentem ciężko pracują i mają wiele motywacji do działania.
  • Activator (aktywator) – dotyczy doprowadzania spraw do końca i zamiany pomysłów w działania.
  • Adaptability (elastyczność) – takie osoby płyną z prądem i działają tu i teraz.
  • Arranger (organizator) – odnosi się do dobrych organizatorów, którzy dążą do układania wszystkich elementów w swojej pracy.
  • Analytical (analityk) – osoby z tym talentem poszukują powodów i przyczyn. Ogarniają wszelkie czynniki, jakie mają wpływ na daną sytuację.

Powyższe talenty to jedne z wielu przykładów, jakie zostały stworzone na potrzeby biznesowe.

Zarządzanie zespołem

Okazuje się, że zarządzanie zespołem przez talenty może dać wiele możliwości. W efekcie możemy lepiej poznać siebie i swoich współpracowników. Raz jesteśmy liderami, a raz osobami do aktywacji. Jeśli przejdziemy przez taki proces, możemy cieszyć się sprawnym zarządzaniem firmą. Pamiętajmy o tym, że nie ma mowy, aby ktokolwiek nie miał żadnego talentu. Niektórym pewne rzeczy przychodzą łatwiej, innym trudniej, co może wskazywać na istnienie talentu bądź nie. Istotne jest to, że testy Gallupa pomagają odkryć swój potencjał na wielu płaszczyznach. Gallup wskazuje, aby się nie denerwować tym, że inna osoba ma dany talent, a my nie. Powinniśmy dostrzec wartość w tym, co wnosimy do rodziny, zespołu i całego świata.

Podsumowując warto stwierdzić, że testy Gallupa interesują szerokie grono firm. Można wziąć udział w przydatnym szkoleniu, który przybliży nam to zagadnienie. Każdy pracownik jest inny i każdy wnosi coś innego do firmy. Jest to związane z talentami, jakie wyróżnił Gallup. Badania i analizy z wielu obszarów biznesowych są prowadzone przez Instytut Gallupa, który działa już od wielu lat. Na przestrzeni lat te kwestie były cały czas urozmaicane, aby w efekcie dawać wiele przydatnych informacji pracodawcom i pracownikom.

Redakcja poleca