Wiele dzieci ma problem z ortografia nie tylko w szkole podstawowe, lecz również na późniejszych etapach edukacji. Kolejna dwójka z dyktanda zniechęca do dalszej nauki, demotywuje, a u rodziców wywołuje gniew i frustrację.
Wkuwanie zasad ortograficznych na pamięć, bez zrozumienia, czy przepisywanie słówek nie przyczyni się do lepszych ocen z dyktand. Co więcej, nauka ortografii zacznie kojarzyć się dziecku z nudą, wyczerpaniem i zmęczeniem. Najlepiej uczyć ortografii poprzez różnorodne ćwiczenia, np. wykorzystując rozmaite karty pracy.
W nauce ortografii przydają się różnego typu rymowanki i wierszyki – im bardziej absurdalne i zabawne, tym dłużej pozostaną w pamięci ucznia. Pomocna jest też nauka przez skojarzenia np. kształtu liter z kształtem przedmiotu który reprezentuje słowo.
Najlepszym sposobem na naukę ortografii jest czytanie książek. Dzieci, które chętnie i dużo czytają, zazwyczaj z ortografią nie mają żadnego problemu, pomimo nieznajomości reguł. Dlatego warto czytać razem z dziećmi i zachęcać je do lektury.