Data:

Udostępnij:

Immersja językowa, czyli jak przygotować się do matury w miesiąc

Polecane artykuły

Media społecznościowe, portale internetowe czy seriale to największe „zjadacze” czasu współczesnych nastolatków. Jak można wykorzystać ich potencjał, przygotowując się do matury z języka obcego? Ostatnią szansą na przygotowanie się do egzaminu ustnego może być metoda immersji, czyli zanurzenia się w języku, która pozwoli przełamać barierę w mówieniu.

Otaczaj się językiem

Aby nabrać pewności siebie w posługiwaniu się językiem obcym, nie trzeba modyfikować na siłę całego planu dnia, dostosowując go pod harmonogram korepetycji. Pierwszym krokiem do sukcesu jest zmiana języka, w którym wykonuje się poszczególne aktywności. Słuchasz audiobooków w autobusie czy tramwaju? Zacznij słuchać ich też w zagranicznych wersjach. Wieczorem oglądasz odcinek ulubionego serialu? Oglądaj go bez lektora. Jeśli trudno zrozumieć ci wszystko ze słuchu  włącz napisy, najlepiej nie po polsku. Zamień również język w swoim telefonie. Jednym słowem, postaraj się, żeby język otaczał cię w każdej chwili.

W końcu, poszukaj książek lub artykułów napisanych w języku, którego się uczysz. Szybko przyswoisz wiele nowych słówek i przyzwyczaisz się do konstrukcji gramatycznych spotykanych w tym języku. Jeśli nie wiesz po co sięgnąć, dobrym pomysłem jest ponowne przeczytanie znanych historii, jednak w oryginale.

 Wyjeżdżając za granicę obcujemy z językiem obcym na co dzień, osłuchujemy się z nim, żyjemy nim. Jego nauka przychodzi wtedy swobodnie. Po dłuższym czasie pojawia się naturalny odruch myślenia i reagowania, przykładowo po angielsku. Codzienny kontakt z językiem obcym możemy zapewnić sobie jednak sami w warunkach domowych. Tylko tak intensywny, codzienny kontakt z językiem pozwoli uzyskać pożądane efekty – mówi Sylwia Stachowicz, metodyczka Tutlo, platformy nauki języka angielskiego.

Codziennie rozmawiaj, najlepiej z native speakerem

Dodatkową czynnością, która znacznie przyspieszy twoją naukę języka jest rozmowa. Postaraj się codziennie choć raz porozmawiać z kimś w obcym języku – np. z osobą, z którą mieszkasz lub ze znajomymi. Najlepsze efekty da jednak rozmowa z native speakerem.

 Może się wydawać, że skoro native nie porozumiewa się w języku polskim, aby podjąć z nim naukę, trzeba posiadać zaawansowaną znajomość języka obcego. Jednak nie jest to prawdą – wystarczy komunikować się na poziomie podstawowym – dodaje Sylwia Stachowicz.

Regularne konwersacje z native speakerem pozwolą uczniowi przełamać barierę językową i „zmuszą” do praktycznego wykorzystania zdobytych umiejętności. Dzięki temu uczeń nabierze pewności w posługiwaniu się obcym językiem, a jego wypowiedzi nabiorą płynności.

Redakcja poleca