Data:

Udostępnij:

Czy niemiecki to język pasji? Rzeczywistość przeczy stereotypom

Polecane artykuły

Gospodarka, żywność i porządek – to główne skojarzenia młodych Polaków z Niemcami wg badania pracowni Synergion na zlecenie Goethe-Institut. Powyższe konotacje są – jak najbardziej – pozytywne, ale zdają się zupełnie nie brać pod uwagę innych, mniej stereotypowych atutów tego kraju, jakimi są m.in. bardzo dobrze rozwinięty rynek muzyczny, wspieranie odważnych startupów czy stawianie na etyczną modę. Właśnie ruszyła kampania Język Twojej Pasji, której celem jest zwrócenie uwagi na te mniej oczywiste strony naszych zachodnich sąsiadów oraz pokazanie młodym Polkom i Polakom, że nauka niemieckiego może im pomóc w rozwijaniu zainteresowań.

Niemcy są czwartym największym rynkiem muzycznym na świecie, a tymczasem tylko 3% respondentów wspomnianego badania kojarzy ten kraj z muzyką. 1,3% odpowiedzi dotyczyło grupy Rammstein. Badanie przeprowadzono w kwietniu 2020 roku wśród polskich uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz studentów, a pytanie o skojarzenia zadano osobom nie uczącym się języka niemieckiego. Odpowiedzi pokazały więc, jak widzi ten kraj młodzież, która raczej nie ma z nim bliskiego kontaktu.

 

Być może to jest właśnie powodem tak niewielkiego odsetka skojarzeń z muzyką

Nie oddaje on bowiem rzeczywistości kraju, który jest jednym z najważniejszych miejsc dla gatunków takich, jak techno, house czy IDM. Beethoven i Bach nie są może na szczytach playlist Spotify młodych Polaków, ale to, że uwielbiają oni Paula Kalkbrennera, Borisa Brejchę czy Svena Vätha, wiemy po wyprzedawanych występach tych artystów w naszym kraju. Niemcy to też świetne miejsce do nauki muzyki, gdzie aż połowa studentów konserwatoriów pochodzi z zagranicy. Czesne jest tam darmowe i nie brakuje programów stypendialnych. W popularnym serialu Netflixa, „Unorthodox”, poruszony jest zresztą ten wątek.

 

Inną pasją, która nie kojarzy się młodym Polakom z Niemcami jest moda. W badaniu Synergion w ogóle nie pojawiają się takie skojarzenia, a przecież niemal każdy z nas miał kiedyś na nogach buty Adidasa czy Pumy albo słyszał o Karlu Lagerfeldzie czy Hugo Bossie. To tylko te najpopularniejsze przykłady z Niemiec, za którymi kryje się kipiące pomysłami, różnorodne środowisko. Berlin uznawany jest za stolicę etycznej, ekologicznej mody i to właśnie tam odbywają się największe targi jej poświęcone, czyli Neonyt. To tam – często w pierwszej kolejności – pokazywane są przełomowe rozwiązania technologiczne dla przemysłu modowego.

 

No właśnie, technologie

Przecież pasje nie muszą być wyłącznie artystyczne. Można kochać robotykę, programowanie czy marzyć o wprowadzeniu w życie unikalnego pomysłu na cyfrowy biznes. W tych obszarach znajomość niemieckiego także może być bardzo pomocna, bo wówczas będziemy mówić językiem jednego z najbardziej innowacyjnych krajów na świecie – od tego roku na szczycie Bloomberg Innovation Index. 12% respondentów badania Synergion wskazało w skojarzeniach na niemieckie marki samochodowe, ale branża motoryzacyjna to nie jedyne źródła nowych technologii u naszych zachodnich sąsiadów. Także małe i średnie firmy mają na koncie wiele innowacji i przełomowych rozwiązań, a jednym z najlepszych miejsc na świecie na prowadzenie nowoczesnego startupu jest Berlin. Wielu polskich przedsiębiorców, jak choćby twórcy aplikacji Tylko.com, znalazło finansowanie właśnie tam.

 

Badanie Synergion pokazało więc pozytywny, ale dość stereotypowy wizerunek Niemiec wśród polskiej młodzieży, która niekoniecznie łączy ten kraj ze swoimi zainteresowaniami i hobby. Właśnie dlatego ruszyła kampania i strona www.jezyktwojejpasji.pl, na której znajdziemy wiele przykładów i historii, które mogą zmienić nasze spojrzenie na zachodnich sąsiadów i ich język.

Redakcja poleca