Data:

Udostępnij:

Profile szkół średnich – co musisz wiedzieć?

Polecane artykuły

Wiele szkół średnich w obecnych czasach proponuje absolwentom szkół podstawowych bardzo intrygujące profile. Do lamusa odchodzą klasyczne „humany” i „matfizy”, dzisiaj młodzież uczęszcza do klas medialnych, pożarniczych, pielęgniarskich, artystycznych, prawnych… można by długo wymieniać.

Szkoły średnie wymyślają coraz to ciekawsze oferty dla potencjalnych nowych uczniów z bardzo prostego powodu: wielkość ich finansowania zależy od liczby kształcących się w niej adeptów. Nie jest więc niczym dziwnym, że dyrektorzy poszczególnych placówek próbują zebrać rokrocznie jak największy narybek, by nie musieć zwalniać swoich wieloletnich pracowników. Jak jednak oceniać profile i co warto o nich wiedzieć?

Profil: zrób najpierw research!

Bardzo wiele osób uczęszczających do szkół średnich zmienia klasy niedługo po rozpoczęciu edukacji w nowej placówce. Rotacje te najczęściej są spowodowane właśnie rozczarowaniem dotyczącym obranego profilu. Czasami trudniej podjąć tą decyzję na początku i ma się później poczucie zmarnowanego czasu. Aby sobie tego oszczędzić, warto od razu na dniach otwartych bądź w inny sposób konkretnie zapytaj co daje uczęszczania na profil. Warto zorientować się na czym polegają dodatkowe przedmioty (oraz czy w ogóle są takowe planowane). Dobrze jest także z góry dowiedzieć się jak wygląda plan rozszerzeń, który ma przygotowywać do egzaminów maturalnych. W przeciwnym razie, jeżeli będzie się sugerować tylko nazwą lub półsłówkami rzuconymi w ulotkach promocyjnych, można się srogo rozczarować.

Redakcja poleca