Data:

Udostępnij:

Akademickie warsztaty dla licealistów – SmartUP Academy wraca w nowej odsłonie

Polecane artykuły

Rozpoczęła się rekrutacja na bezpłatne warsztaty SmartUP Academy, organizowane w ramach programu ADAMED SmartUP we współpracy z Politechniką Warszawską. Nastolatkowie ze szkół ponadpodstawowych w wieku 14-19 lat zainteresowani naukami ścisłymi i przyrodniczymi mogą wybrać jeden z sześciu nieszablonowych tematów i dołączyć do weekendowych zajęć. W tym roku ze względu na pandemię COVID-19 jesienny cykl spotkań zostanie przeprowadzony w formie zdalnej. Uczestnicy wybranych zajęć otrzymają jednak pomoce dydaktyczne, które pozwolą im na przeprowadzenie części zadań praktycznych nawet na odległość.

Cykl SmartUP Academy organizowany jest przez Politechnikę Warszawską i Fundację Adamed w ramach programu ADAMED SmartUP już od kilku lat. Obecnie, ze względu na trwającą pandemię, współpraca ta rozwija się także w obszarze cyfrowym. W tym roku po raz pierwszy warsztaty zostaną przeprowadzone w pełni w formule online. Tym samym nastolatkowie z całej Polski będą mogli poczuć się jak studenci jednej z najlepszych uczelni technicznych w naszym kraju, nie wychodząc ze swoich domów.

– Na przestrzeni ostatnich miesięcy mogliśmy przekonać się o wielu zaletach nauki online, ale także poznać przeciwności, z którymi należy się mierzyć, gdy taka forma zajęć jest czymś stałym. W przypadku takich wydarzeń jak SmartUP Academy widzimy jednak dużo korzyści dla samych uczestników. Taki tryb prowadzenia zajęć pozwala chociażby na udział uczniów z całej Polski, także tych, dla których dotychczas przyjazd do Warszawy był wyzwaniem – wskazuje Martyna Strupczewska, Kierownik programu ADAMED SmartUP.

Program ADAMED SmartUP może pochwalić się już doświadczeniem w organizacji dużych wydarzeń edukacyjnych online. Wiosną, ze względu na zamknięcie szkół, zdalnie odbyła się część zajęć kursu Science through English. Natomiast minionego lata w takiej formule został przeprowadzony dwutygodniowy obóz naukowy ADAMED SmartUP dla utalentowanej młodzieży, którego program niezmiennie został rozbudowany o część praktyczną. Podobnie będzie też w przypadku części warsztatów SmartUP Academy. Uczestnicy wybranych spotkań otrzymają pomoce dydaktyczne, dzięki którym będą mogli bezpiecznie przeprowadzić część eksperymentów w przestrzeni domowej.

Jesienny cykl zajęć odbędzie się według następującego harmonogramu:

  • 24.10 – Inteligentne kosmetyki kolorowe – mit czy przyszłość?

  • 07.11 – Elektrochemia dla każdego – z czego wynika siła reakcji redoks?

  • 14.11 –Mikrokosmos, czyli mali towarzysze broni lub wrogowie oraz jak ich rozpoznać?

  • 21.11 –Projektowanie współczesnych leków oraz biotechnologiczne strategie ich otrzymywania?

  • 28.11 – ELISA czy Western – oto jest pytanie?

  • 05.12 –Igła w stogu siana, czyli po okruszkach do celu – kto używał materiału wybuchowego?

Cykl jest otwarty dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych w Polsce, w wieku 14-19 lat, którzy nie brali w nim udziału w ubiegłych latach. Program poszczególnych zajęć oraz formularz rejestracyjny można znaleźć na stronie https://adamedsmartup.pl/warsztaty/, gdzie dostępny jest takżebogaty zbiór materiałów popularnonaukowych oraz informacje o prowadzonym przez Fundację Adamed programie stypendialnym.

Warsztaty SmartUP Academy to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Do tej pory we wszystkich edycjach projektu wzięło udział ponad 1200 uczniów. W tym roku pasjonujący świat chemii, biologii i fizyki uczestnicy będą mogli poznać bezpiecznie z własnych domów, bez przeszkód czerpiąc z doświadczenia prowadzących. Wśród nich są zarówno akademiccy eksperci, jak i naukowcy, pracujący na co dzień w innowacyjnej branży biotechnologicznej.

Redakcja poleca